Begge drenge er nede med feber og noget som jeg er bange for er influenza, nu. Det sætter sin naturlige begrænsning på effektivitet og lægger også alle mulige dæmpere på, hvad der er praktisk muligt. Natten har været hård og morgenen var ladet med røde kinder og klynk.
Men morgenen bragte også nyheden om at vi nu er blevet et land der er så bange for at vores kultur kan forsvinde, at vi tvinger børn i børnehaver til at spise svinekød. (Se her) Som om svinekød er decideret kulturbærende. Som om Danmark og dansk kultur er gået under fordi vi spiser pizza, pita og rød peber (som jo ret beset heller ikke er dansk). Eller ris. Eller karry. Eller ting med vanilje på. Ingen af de ting, kommer fra Danmark.
Jeg forstår det ikke.
Jeg forstår ikke at vi er blevet et land, der er så bange, så frygtsomt og så, ja, dumt, at vi tror at vi passer på os selv ved at ødelægge andres basale tryghed. Som om svinefars er et værn mod det fremmede, og som om vi passer på danskheden ved at insistere på flæskesteg.
Jeg synes simpelthen vi udstiller os selv, som idioter, og jeg kan heller ikke regne ud hvorfor det er maden i institutionerne, politikerne synes de skal blande sig i når der er andre væsentligere emner at kaste sig over. Vilkårerne for børnene for eksempel. Vilkårerne for pædagogerne, for eksempel. Nedslidte institutioner. Personalepolitiken. Stressede pædagoger. Alderen, børn begynder i børnehave, i de forskellige kommuner, for eksempel.
Jeg håber bare at det, de serverer er fri for penicillinrester, for vækstfremmere og for alt det andet, vi hælder i de stakkels dyr. (se her) Mine unger får i hvert fald ikke svin fra konventionelle landbrug; kald mig bare sippet, men det er satme uhyggeligt, hvad der kan være plads til i kødet på sådan en gris.
Med andre ord: En lækker perlerække af uforståeligheder præger den beslutning.

Jeg har ikke ord for det!
Du siger det så rammende, så vil nøjes med at tilkendegive at jeg er helt enig!!
Rigtig god bedring til jer, håber snart sygdommen slipper sit tag.
Kram
Ja, jeg er også rystet! Men så igen, så tænkte jeg, at så er de mennesker, som er af ‘den’ overbevisning da pacificeret midlertidigt med et relativt uskyldigt projekt i forhold til hvad der ellers er på agendaen af smykkeafpresning af flygtninge mm. Altså ikke for at være kynisk, for jeg er også af den overbevisning, at maden har de selv styr på ude i institutionerne. Og jeg vil heller ikke ha’ at mi r unger bliver pumpet med alt muligt. Men grotesk, ingen tvivl om det!
God bedring derhjemme!
Kære Mormonster – du har da ret! Så roder de ikke med alt det imens… Tak for ønsket om god bedring. Håber satme også snart det letter.
KH
J
Kære Kristina! TAK! Kh J
Så vidt jeg har forstået skyldes politikernes beslutning, at man i enkelt institution har forbudt svinekød. Altså gået ned i barnets madpakke og ind i familiens køkken og sagt nej, til at barnet have en hjemmelavet frikadelle med i madpakken… Se så snakker vi da om Regel-Danmark… og jeg et forarget over at en børnehave kan lave sådan et forbud! – og havde de nu ikke gjort det… Så havde DF ikke forlangt et lige så latterligt påbud…
Jeg er generelt ikke til alle de forbud og regler om, hvordan jeg skal lave min søns madpakke. Her i byen går vi ud fra “Sund fornuft”-princippet. Ikke forbud eller påbud. Her kommer der både fuldkorn, groft og grønt i madpakken – men som pædagogen sagde “hvis I søndag hygger med at bage en kage, så pak dog et stykke med i madpakken – det giver barnet så meget og så længe det ikke er hver dag, tager ingen skade af det!”. SUND FORNUFT! Hvor blev den lige af?
Desuden: Børnene bliver ikke tvunget til at spise det, men institutionerne bliver tvunget til at tilbyde det. Det er absolut ikke det samme 😉
God bedring med dem!
Det er som om politikerne er dummere end folket for tiden, men det er jo os folket, som har valgt dem. De overgår sig selv i petitessejagt. Den indre svindehund får frit løb og civilisationens fernis er slidt helt ned. Der er brug for en tilbagevenden til den moderne fornuft. Og bare en lille smule perspektiv ville heller ikke være ringe.
Det lyder som en rigtig træls tid for Jer. Sender Jer de bedste tanker og minder om at man må spise alt det chokolade man vil i sådan en tid 🙂
Enig!! Utrolig dumt og pinligt m det svinekød!
God bedring til ungerne. Og ja, helt enig med ‘svineriet’ – på begge planer. Tænker altid lidt på de børn, hvis forældre er vegetarer (og børnene også spiser vegetarisk). De må godt nok være helt u-danske! Kh. Birgitte
Som udlands dansker har jeg gjort mig en hel del tanker omkring hvordan tilflyttere forventes at begaa sig, og jeg tror helt basalt at det Danmark mangler er en stolthed og respekt om egne vaerdier fremfor en misforstaaet “vi bliver noedt til at undgaa at traede nogen over taeerne” mentalitet. Hvis man respekterer egne vaerdier, kan man med rank ryg forvente at andre goer det samme. Lige i denne her latterlige svinekoedssag, saa skulle det jo aldrig have vaeret noedvendigt at forbyde det. Nu er skaden sket, og jeg tror aerlig talt ikke det hjaelper at forsoege at skrue tiden tilbage
Jeg forstår heller alt den snak og opstandelse; SELVFØLGE skal vi da stadig både have svinekød, oksekød, kylling, brød, frugt, grøntsager og forskellige slags krydderier og krydder urter til vores børn i dagsinstitutionerne og allerhelst af bedste kvalitet ml
Jeg synes egentlig heller ikke politikerne skal blande sig i daginstitutionernes mad, men jeg synes heller ikke man skal udelukke almindelige madvarer fra institutioner. I min datters vuggestue serveres ikke svinekød, og jeg synes faktisk det er noget pjat. Ja, bestyrelsen har besluttet det, men hvad med dem, der ikke kan tåle gluten? Eller æg? Eller børn, der er vegetarer? Skal gluten, æg og kød så også udelukkes af hensyn til dem? Der er desværre en frustration over udelukkelsen af svinekød i flere institutioner, som DF så rider med på. For mig handler det ikke om dansk kultur – jeg synes bare ikke man skal udelukke almindelige fødevarer for alle børnene fordi nogle børn ikke kan tåle det/vil spise det at religiøse årsager.