Stakkevis af bøger venter på at blive læst, og nogle af dem er jeg i gang med samtidig. Det kommer lidt bag på mig, hvor glad jeg er blevet for at læse faglitteratur. Jeg læser en del skønlitteratur i mit arbejde for Femina, men ofte er faglitteraturen overset, synes jeg. På mit natbord er den så ikke. Her er stakken af bøger, jeg lige nu er i gang med, og fortæl mig endelig hvis du er i gang med noget, jeg bør kende! Den øverste her er en samling etnologiske skrifter, som jeg netop er blevet færdig med. Den gennemgår ikke bare hvordan spakulturen og turismen opstod, men også hvilke by-kulturelle elementer der fra 1700tallet og frem har været med til at forme vores opfattelse af hvad der skal til for at en by er en by, og for at man har det godt i den. Kolonihaver har eksempelvis deres eget kapitel i den.

Fordi jeg læser for mine unger alle steder, ligger Doktor Z også på natbordet. Hvis ikke du allerede kender de hylende morsomme fantasyagtige fortællinger om de to forstadsdrenge, så kast dig over dem. Jeg har interviewet forfatteren her.

Renæssancemad er en knaldroman af hverdagshistorie fra 1600tallet. Jeg er totalt vild med den. Jeg havde aldrig selv købt den, men fik den i fødselsdagsgave af mine gode veninde. Den kan noget af det, god faglitteratur skal kunne: Give AHAoplevelser og være medrivende.

Historien om det hele er en vanvittig spændende bog om, hvad forskellen er på at se verden gennem videnskabelige briller eller med et blik, hvor man tror på at der er mere mellem himmel ord jord, end man kan regne sig frem til. Der er maskulint selvsmagende afsnit undervejs, men hvis man bærer over med de få af den slags der er, så er den her altså virkelig noget særligt.


Eske Willerslev sku’ også være noget af en størrelse. Jeg vil gerne læse den sidste du nævner i hvert fald, og pludselig får jeg lyst til at læse den med renæssancemaden. Det er sgu’ da lidt spændende! Jeg er slet ikke faglitteraturlæsende, jo, kun litteraturteori jf. mit studie og snarlige specialeskrivning, og hvis nu vi bliver i den genre, så vil jeg gerne anbefale dig at læse et lille interessant studie om at bruge egen krop som forskningsmetode: at lave et såkaldt autoetnografisk studie. Jeg har selv prøvet det i forbindelse med et affekt-studie kraftigt inspireret af denne dame, Jenny Sundén, og hendes studie. Du kan finde en god artikel her: http://gac.sagepub.com/content/7/2/164.short (pdf-fil ud til højre) 🙂
Kh Mai
Kære Mai, Det har jeg aldrig før hørt om! Tusind tak – den vil jeg glæde mig SÅ meget til at læse! KH J
Ville bare lige sige tak for anbefalingen af Doktor Z (ret sikker på, at du har anbefalet den tidligere?). Jeg læser den med stor fornøjelse højt for bonussønnen på 9 (som også har læst en af dem helt selv). Vi er desværre i gang med nummer 6 allerede – og nummer 7 står vi i kø til, så det bliver jo helt trist. Især fordi de er relativt hurtige at læse. Men virkelig gode, sjove, spændende og godt fundet på 🙂
Spændende bøger! Det er altid virkelig interessant at læse faglitteratur. Jeg læste Som i et Spejl, af Lise Lotte Frederiksen her for et par måneder siden, og den var virkelig spændende, den handler om kvindeskikkelser i litteraturen. Jeg læser oftest faglitteratur om litteratur, der er så mange gode om Shakespeare, Jane Austen og Virginia Woolf 🙂
Renæssancemad? Jeg er forvirret, det lyder som noget der hører til i de madglades køkkener, men den handler altså om noget andet? Jeg er gået helt i den modsatte grøft; genlæser pt. ‘De måske egnede’ af Peter Høeg. Trods den kritik der er fulgt med bogen, så elsker jeg den!!
Historien om det hele – fik min søn i konfirmationsgave af min bror. Kunne være jeg skulle læse den når han er færdig 🙂 kh Birgitte
Jeg er også igang med “Historien om det hele”. Fin lille sag. Og med “Hormonel harmoni” af en klog dame ved navn Caroline Fibæk “. Kan varmt anbefales til os, der er kvinder! Så meget visdom at tage ved lære af.
Jeg elsker Dr. Z og den humor og spænding der ligger bag. Jeg deler bøger med min søn :-D. Nu har vi gang i Harry Potter serien, men han er ti bøger foran mig 😉 De kan helt klar anbefales, når dine drenge bliver lidt ældre. Jeg har lige anskaffet mig “Taking brand initiative” af Hatch og Schultz. Den er altså ret enestående læsning i faglitteratur-afdelingen. Jeg er begejstret. Så også en voksen-bogs-anbefaling herfra 😀
To bøger foran 😉