Glædelig fredag, derude. Det er november, med rå vinde, våde gader og tidlige aftener. November har ikke mange lyspunkter, men heldigvis nærmer julemåneden sig med lys og kage og fest og masser af glimmer: Som min kollega sagde i går, da vi talte om efterårets trøstesløshed: “Jeg er virkelig god til jul”.
Og dét er hun. Jeg er tilgengæld virkelig god til glimmer, så da jeg i sidste uge var til tidlig julefest sammen med L’Oréal Paris & Maybelline New York, fik jeg i dén grad styret glimmertrangen. Vi fik nemlig mulighed for en professionel makeup, hvor vi kunne vælge mellem to look, som jeg nu har mulighed for at forære væk. Faktisk må jeg forære mit favoritlook væk hele fem gange, så læs med videre og se, hvordan.
Jeg valgte LÓréal Paris’ festlook, og fik lagt den smukkeste makeup af Anne Staunsager, som er chefmakeupartist for brandet i Danmark. Her er resultatet:
Produkterne Anne brugte er Loréal Paris´festlook, som jeg har forsøgt at tage billeder af her. Og det er hele dette look du kan vinde:
Især den topcoat med glimmer til at lægge ovenpå mascara er sådan et hit. Desuden ville jeg aldrig selv have valgt en dyb næsten bordeaux øjenskygge, men den er simpelthen så smuk! Looket er limted edition og kan derfor kun fås i en begrænset periode. Du deltager ved at lægge en kommentar her og ved at gøre det inden søndag aften.
Åhh jeg kunne virkelig godt bruge guld og glimmer på sådan en mørk årstid – som jeg ikke er så god til. Til gengæld er jeg også virkelig god til jul og glæder mig som et lille barn:-)
Guld og glimmer til en kvinde som mig, der arbejder hårdt på, at komme ind til og fremhæve sin feminine side… Ja tak, mon ikk det kunne hjælpe også?
Kh Vibeke
Hvor ser du godt ud ! 🙂
Jeg vil MEGET gerne vinde en af de sæt . 🙂
Åhh så fint glimmer. Det vil jeg meget gerne vinde – trænger virkelig til lidt nyt makeup. Tak for din altid ærlige blog.
Kunne godt bruge et ordentlig skud glimmer midt i en grå november 🙂
Sikke dog en fantastisk gave!
Den ville jeg elske at forære til min datter, der bruger en del mere makeup end mig 🙂
JA tak ville elske glimmer til alle julefrokosterne!
Så lækkert –
bare det kunne friske op hos mig i denne mørke tid
Sikke en skøn gave – make up inspiration til min 30 års fødselsdag, som venter lige om hjørnet
Festmakeup – så bliver juletræsfesterne i div. institutioner da så meget sjovere 🙂
Så fint!
Åh, hvor er det smukt – vil bare så gerne vinde, og da jeg er en lille smule håbløs til makeup i større stil, vil det give mig et tiltrængt pust på den front :-). Du har en virkelig dejlig blog, hvor jeg har hentet nogle gode tips til pleje. Bl.a er jeg – efter du fortalte om den – begyndt at bruge Matrix Biolage Volumebloom Shampoo og balsam – som har gjort underværker for mit glansløse, tynde hår, så mange tak for gode råd, mvh Ulla
Sygemeldt med stress og uendeligt svært ved at genkende mig i spejlet= ekstra tid til fin bloglæsning og ekstra behov for make up og glimmer
oh yes 🙂 fest og glimmer
So Couture mascaren er fantastisk. Vil SÅ gerne prøve Top Coat og alle de andre lækre produkter, er derfor klar til at blive den heldige vinder.
God weekend og tak for din inspirerende side!
Tak for muligheden! !
Åhh JA tak, ville meget gerne vinde de lækre sager, så december kan blive dejlig glimmer-måned!
En af juleforedelserne må være at deltage i denne lodtrækning
Ej, det ser fint ud. 🙂
Guld og glimmer, ja tak!
Lækker gave! Glimmer er godt. Har glimmer-converse på i dag, så det vil passe så fint…
Smukt ! Mangler lidt ny inspiration til de kommende julefrokoster ,tænk hvis man kunne forny sig lidt ;0)
Du er som altid smuk, Julia. Jeg savner lidt mere fest i makeuppen: Mere glimmer, mere farve på øjenskyggen.
Ovenpå noget der føles som verdens længste graviditet har jeg fået verdens dejligste barn sammen med en genvunden lyst til fest og farver – det ville være perfekt med sådan et sæt
Det kunne være lækkert at vinde. God weekend!
Ihhhhh det vil lige være noget for mig at vinde:-)
Fantastiske farver – vil rigtig gerne vinde det 🙂
Mig……….. Perfekt til de forestående julefrokoster……
Jeg er også god til jul- og hele resten af året
Jeg har kun prøvet bordeaux under øjnene. Og det er mere ufrivilligt af søvnmangel. Så jeg tager gerne springet og prøver det ovenpå i stedet for
Oh my… det er da en præmie, jeg vildt gerne vil vinde. Lige noget for l’oreal fan som mig 🙂
Ja tak til guld og glimmer
Jaaah, glimmer og mere af det! P.s. Du er simpelthen så smuk. Også med glimmer.
Trænger så meget til lidt glimmer!
Man må aldring gå ned på glimmer!
Lidt ekstra jul er altid skønt, især her i kolde, grå november 🙂
Jeg er så klar til glimmer ;o)
Jeg kunne godt bruge lidt glimmer ☆
Man kan vel ikke andet end at elske glimmer! Jeg ville i hvert fald elske at vinde 😉
Jo, Julia, der er lyspunkter i november.. I hvert fald når man har fødselsdag i denne måned 😉
Netop derfor ville jeg da også elske at vinde sådan et sæt her, for udover min egen fødselsdag skal jeg også til 18-års fødseldag og barnedåb i slutningen af november, så det kunne da være så fint at have fin make-up også!
Yes – kast noget glimmer ind i november!
Please mig!!:) jeg eeeelsker glimmer og har allerede guldpalietbukser klar til julefest:)
Yes, mere glimmer! Har aldrig set sådan en mascara top coat før, men det lyder da som det mest geniale længe – den ville jeg meget gerne teste 🙂
Så smuk du er 🙂
Vil elske at vinde det skønne sæt
Jeg er klar til glimmer!
Wow! Super smuk makeup på supersmuk kvinde:-) Håber jeg vinder!
Jeg melder mig i glimmer-koret 🙂
Jeg er SÅ meget med… Fed gevinst.
God weekend 🙂
Uhh min make-up pung trænger i den grad til fornyelse og spræl.
KH
Susanne
Kunne virkelig godt trænge til lidt glimmer og shine. Er på barsel og glæder mig til at skulle ud for første gang til hele to julefrokoster med en masse af mine ynglings piger og drenge… Åhh og stiletter, fadøl og neglelak efter at ha været så øko i lang tid!
Ja tak til lidt glitter til mit ansigt! Jeg krydser fingre:-)
Det lyder virkeligt lækkert
Glimmer?? Jo mange tak!
God weekend!
Mon et godt lag glimmer kan skjule et meget træt mor-ansigt??
Det er godt at være god til glimmer 🙂 God weekend
Det ser bare lækkert ud! Jeg krydser fingre for en ekstra tidlig julegave
Og så lige her før december – som sendt fra himmelen. Jeg er med!
Hvor fint ! Glimmer ! Flot !
SUPERNICE – JA TAK – alle dage burde være glimmerdage 😀
åhh ja, det vil jeg gerne vinde
Super ide med den topcoat! 🙂
Jeg kunne virkelig bruge noget fest og glimmer og spændende makeup her i den mørke november!
Ihh hvor er det fint, det vil jeg virkelig gerne vinde. Som mor til en teen-age pige kan man ikke have sin make up i fred, så der skal suppleres op ret jævnligt 🙂
Krydser fingre – det vil være så dejligt at vinde – også til alle de kommende julefrokoster.
Ville elske “lidt” dullegrej
Ihh alle mine fregner vil elske at blive “dressed up” med dette look!!
Kunne godt bruge lidt fest og glimmer her til december og nytårsaften 🙂
Skønt med tidlige julegaver, så jeg krydser fingre.
Jeg elsker guld & glimmer!
Jeg trænger virkelig til lidt glimmer i mit liv
Superflot!! Vil meget gerne vinde….:-)
Elsker glimmer, men er aldrig kommet i fang med FET dersens makeup. Dette kunne være den perfekte start
wow, hvor ser du smækker lækker ud:-)
Jeg ville elske at vinde sådan et fint sæt.
Med forestående julebryllup ( på budget:_(), ville det virkelig falde på et tørt sted, og fuldende mit vinter bryllups look:-)
Hej,
Det ville være ren luksus med komplet ny make up til diverse jule komsammen’er.
Når nu klunset et et sammensurium af gengangere.
Er især vild med læbestiften
Hvor er det en smuk make-up; jeg lægger også et lod ind 🙂
Åh, kunne man virkeligt også være så heldig?
😉
Det er lige mine farver 🙂
Så flot! Lidt ekstra glimmer, gør altid godt 😉
Trænger så gevaldigt til en opdatering af den slunkne make up pung!
Åh glimmer, giv mig glimmer!! Det trænger jeg til i fisse mørke dage
Ej seriøst autocorrect? Disse, sgu da!!
Smukke farver & min make-up pung skriger højlydt på ny opfyldning. Jeg vil elske at bruge 1/2 time for låst badeværelsedør med nyt dullegrej.! Skøn weekend Julia
Super give away… Det ville jeg mægtig gerne vinde!!
Åh ja, det kunne jeg godt bruge 🙂
Jeg trænger virkelig til fornyelse på make up fronten. Det ville være lækkert at vinde sådan et sæt!
Øøøøøøj! Dét ville jeg gerne vinde. Mit makeup-arsenal er pt. så godt som ikke-eksisterende.
Jeg krydser alt, hvad jeg kan for at vinde dette fine sæt;-)
God weekend til jer alle!
Jeg krydser fingre! Glimmer er godt 🙂
Super lækkert look, glimmer & glitter <3 <3 <3
Fantastisk! 🙂
Fredag gør mig glad 🙂 også selvom mine kollegaer startede morgenen med irriterende julemusik!
Ja tak. Masser af glimmer til julefrokosterne:)
Elsker makeup, elsker glimmer, elsker julen <3 Krydser fingre for at jeg bliver lidt lækker makeup rigere!
Du ser skøn ud Julia.
Mon ikke lidt glimmer også ku forskønne mit ansigt (syns jeg trænger (0; )
Åh, er så klar til glimmer jul 😉 ønsker og håber – og det skal man jo i den kommende tid. Glimmer me some – this way. God weekend
Det vil jeg gerne vinde! Især her efter en graviditet hvor min fest makeup bestod af kun mascara og pudder 🙂
Åh, ja tak, ja tak, ja tak! Alt mit dullegrej er næsten opbrugt, og november kalder bare på glimmer og lyspunkter:0)
Guld, glimmer (og palietter )er altid en god ide.
Glimmer er altid et hit til fest. Og looket klær’ dig:-)
Lækkert look! Lige til at spice de lidt mere grå dage op (og selvfølgelig også de ugrå dage)! 🙂
Jeg elsker L’Oreal sine produkter, og bruker dem mye.
Det hadde vært morro med noe nytt.
Ps: Glimmer på øyelokkene er kjempefint! Jeg bruker det ofte også på en hverdag .
God helg
Det vil være perfekt til julefrokosten i Nørdernes Land aka arbejde.
Ih, det look er lige mig! Det ville jeg dæleme gerne vinde!!!
Ja tak, skal til julefrokost for første gang i 2 år og den skal have max glimmer!!!
Uhh gid du trækker mig 🙂
Mvh Marie fra http://www.krøllerier.dk
Trænger så meget til glimmer! Har nærmest ikke noget glimmer. Glimmer godt.
Grå himmel og støvregn! Jeg er all in på glimmer. Jatak!! Kh Marie
Bling bling er lige mig.
Make up til sådan et festlook vil jeg gerne vinde. Det vil være skønt at have på til årets julefrokoster!
Ja, tak. Vil passe fint til min 40-års fødselsdag i december:-)
Ønsker ønsker ØNSKER mig
Yes! Det er i dén grad på tide med en grundig opdatering af make-up beholdningen! Come to mama 😉
SÅ tiltrængt
wauw!! Sikke en lækker glimmer-gevinst 🙂
Den vil være helt perfekt til tøsejulefrokosten i december!
Det ville varme lækkert i vinterkulden
Ja tak!
Jeg elsker farverne, og jeg gad godt have dem på til de kommende julefrokoster.
Smukt look – det vil jeg meget gerne vinde 😉
Uh, sådan et lækkert glimmer look vil jeg da gerne vinde 🙂
Prøver lykken, kunne godt bruge lidt glimmer i hverdagen.
Karen
Fint! Jeg krydser fingre 🙂
Ja tak til glimmer og guld i novemberregnen 🙂
Smukt og tænksomt billede af dig. Jeg krydser fingre og tror på mit held 🙂
Glimmer og fest! Ja, tak!
Man har bruge for glimmer når man bor i Struer i November måned 🙂
jeg napper sættet vil gerne se sådan ud!!!!
Ville elske glimmer i min efterhånden nok lidt for traditionelle makeupsamling 🙂
Åh, jeg trænger!
Der er kun en ting at siger om glimmer…,
Glimmer er godt, meget glimmer er meget godt!
Nøj hvor er det fint 🙂 Det vil jeg meget gerne vinde – elsker glimmer!
Gud, hvor er du bare pivflot på det billede! Både du og din søster jo så pæne i virkeligheden, men på det der billede. Avs altså!
Skal til min første julefrokost her i december mdr. Ja faktisk min første “fest” siden min datter kom til verden, så efter 9 mdr. barsel er jeg i den grad kommet bagud hvad der rykker sig “derude” så håber at jeg lige kan give den lidt ekstra gas på make up den aften og vise at mama stadig kan
Guld og glimmer matcher perfekt til uld og er lige det der er brug for på denne årstid. Håber at jeg vinder looket så vil jeg drysse lidt glimmer ud i mørket.
Woooooooooow en hottie Julia.
Det vil jeg meget gerne prøve at kopiere….
🙂
Det ville være ren luksus med komplet ny makeup til diverse julekomsammen’er.
Især når klunset er et sammensurium af gengangere.
Er vild med læbestiften.
Go weekend
Uhhhh øjner chancen for at kunne få gemt de sorte rander væk, til den lille skal døbes 🙂
Åh ja tak 🙂 lækkert ser det ud! Glimmeronsdag is back
Rigtig fint! Jeg krydser! 🙂
Jeg er kæmpe glimmer fan! Glimmer gør nu livet lidt mere festligt.
Det vil jeg super gerne vinde.
Hav en skøn weekend.
De bedste hilsner fra Dianna
Er da klar til at lukke glimmeren ind…og kaster et lod i hatten!
Mere glimmer og mindre leverpostej. Ja tak
Jeg er med 🙂
Min ansigtshud, der nærmest tangerer over i det blålige i efterår og vinter, ville bestemt blive kønnere ved hjælp af dette skønne sæt 🙂
Jamen så fint det er. Må hellere prøve lykken(-;
Det vil jeg gerne vinde, det kunne være dejligt med noget nyt makeup, jeg ender altid med det samme som sidst når jeg løber tør.
Så fint et sæt, det kunne virkelig gøre underværker til den kommende julefrokost.
Øi øi…sikke nogle dejlige sager til at pifte looket op med i den kommemde festlige tid;-)
Åh ja så fint
Glimmer er altid godt
Ja tak til glimmer :o)
Selvom jeg ikke skal til ret mange fester i december så ville jeg ikke holde mig tilbage for at bruge den fine glimmer. Tak for makeupinspiration på din blog i det hele taget.
Prøver lykken! Man kan aldrig få for meget glimmer 😀
Det er virkelig et lækkert look, og du ser skøn ud!
Loréal Paris’ festlook ser og lyder som en lifesaver til alle de kommende julefester. Jeg kunne godt bruge lidt (nød)hjælp og lidt glimmer og glamour i min hverdag, som ellers er fyldt med specialeskrivning og sweatpants 😉
Ja, tak! Farverne er smukke. Det kunne være rart at se et billede, hvor det er tydeligere at se den øjenskygge, som du aldrig selv ville have købt, endsige at tage på.
Nice giveaway. Jeg er med.
Smider straks et lod i puljen… og krydser fingre. Vil jo gerne se lidt godt ud til de kommende julefrokoster 😀
Så lækker en pakke 🙂 Lige til alle sæsonens fester 🙂
Glimmer, glimmer som glitrende julestjerner..
Hvor flot, jeg trænger virkelig til udstyr.
Mig mig mig:-)
Hvor er du fin! Det sæt vil jeg gerne vinde 🙂
Den lilla mascara er min yndlings og så med en masse glimmer også, wauv :p
Så fint! Krydser fingre 🙂
Smukke farver! Jeg er med.
Hvor er det fint. Jeg vil meget gerne være med 🙂
Guld og glimmer er et must i november!
virkelig flotte produkter, krydser fingre
Hej
Sikke en super lækker konkurrence – jeg er på 😉
God weekend!
Hilsen Laura
laurajensen19@live.dk
Ser godt ud!!
Av, hvor er det bare fint!
Smider klart et lod i puljen!
Ja tak. Savner virkelig noget glimmer i denne mørke tid.
Lækker konkurrence!
Fordi jeg fortjener det!
Nej hvor fint!
Trænger SÅ MEGET til ny make-up 😉 🙂 ♡
Sidder lidt fast i samme rutine – i 15-20 år… dette vil være virkelig velkommen hjemme hos mig ♡ tror sgu jeg vil snige lidt glimmer ind i hverdagen også 😉
hvem elsker ikke et skud glimmer i den mørke tid? Jeg ville blive ellevild hvis sættet blev mit
Åhh det ville jeg elsker at vinde.. 🙂
Smukt smukt look du had feet lagt! Lige i juleps glimmerånd 😀
Du er altså smuk.. på den der rigtige måde.
Jeg deltager gerne.
Miatilda A / aimlovelive@gmail.com
Har sindsygt meget brug for noget glamour i mit liv lige nu.. Krydser fingre!!!
Uhh ja, mange tak 😀
Den her konkurrence må jeg være med i 🙂
Elsker elsker ELSKER glimmer!! Det kan holde modet oppe selv på dage med for lidt søvn pga syge børn og for mange triste tanker pga en skolereform kombineret med ny arbejdstidsaftale!! Jeg vil ikke normaliseret – vi skal ikke alle bare være normale! Jeg vil være noget ekstra! Også for børnene i min 1. Klasse!! Og det hjælper glimmer med!!!!!!
Ooh la, la glitter …. Svært at leve uden, især i december!
Glimmer, ja tak
Guld og glimmer hører med til en festlig Jul.
Åh, sikke en lækker præmie. Den vil virkelig forsøde tilværelsen, der lige pt udelukkende består af arbejde og intensiv bachelorskrivning. 🙂
Åh, det vil være skønt hvis det bliver mig!
Ej hvor flot 🙂 Det kunne jeg godt tænke mig at vinde!
håber, at jeg er heldig 🙂
Ja, tak til glimmer, glam og skønhed!
Jeg trænger til glimmer
Klar parat til glimmer onsdag 🙂
Så sent som i eftermiddags stod jeg og kiggede på make-up, men endte med at tomhændet derfra, da jeg simpelthen ikke kunne bestemme mig 🙂
Flot! SÅ flot!! Elsker glimmer;)
Ser virkelig skønt ud – trænger SÅ meget til lidt glimmer og fest i min makeup…
Flot look, jeg er også vild med de farver om vinteren. Så må der godt lidt mere mørke i farverne.
Jeg er med 🙂
Åh, hvor jeg dog kunne trænge til noget glimmer! Og tak i øvrigt, for al den inspiration, du giver. Det er skønt! 🙂
Jeg krydser fingre 🙂
Jeg siger også JA til glimmer og glamour i denne mørke tid.
Miiiiiiiiiiiiiig! 🙂
Uh det er nogle lækre farver 😀 Det kan lyse enhver grå og mørk november op.
Christina
det ser lækkert ud. jeg kunne så godt tænke mig at vinde
Åh ja glimmer må der til i denne mørke tid!
Glimmer, mørke, lysglimt, november og jul med kæder af lys på vej, what not to like. Hvis jeg så kunne glimte med! Gerne min vej.
Det er lige hvad en glimmer novice som jeg har brug for til at sparke lidt fest ind i et ellers gråt efterår.
Som sendt fra himlen!!
Her står mascara øverst på juleønskelisten,men hvor kunne det dog være pragtfuldt om jeg kunne vinde en INDEN juleaften,og så se bare lidt okay ud til årets julefrokoster og ikke mindst juleaften
Glimmermascara sagde du? Det bliver jeg simpelthen nødt til at prøve at vinde:-)
Jeg kunne virkelig godt bruge noget nyt “udstyr”, så mit indre kan komme til at matche mit ydre.
Og at der så tilmed er dømt glimmer for alle pengene, er bare et plus hos mig! 😉
– lidt glimmer ville gøre sig godt nu hvor jeg, efter 1,5 års stresshalløj, skal starte nyt arbejde..
Flotte farver!! God søndag
Det vil jeg rigtig gerne vinde. Er på barsel og trænger i den.grad til lidt opfriskning.
Dulningsgrej til årets julefrokost = yay!
Uha, hvor er det helt igennem smukt! og du ligeså, Julia 🙂
Jeg vil meget gerne deltage!
Ja tak. Det ser spændende ud og ville da være dejligt at få fingrene i
Har simpelt hen det kedeligste tøj og ingen make up på på arbejdet. Så det ville være super at være lidt smart når man har fri. Håber jeg vinder.
Åh det ville være fantastisk til en nybagt mor, som godt kunne bruge lidt glimmer til julens fester, og så måske se bare lidt festligt ud – til trods for søvnmangel☺️
Ville jeg godt vinde 🙂
Uh er helt vild med Loréal’s neglelakker 😀
Jeg er så klar til glimmer og dejlig makeup 🙂
Passer perfekt til julefrokosten om 14 dage.
Sikke en dejlig præmie, jeg prøver lykken…
Bordeaux overskygge – ja, hvorfor ikke!:-)
Mon jeg stadig kan nå det? Prøver, det er pæne sager! Vh. Mette
Lige mine farver – og jeg eeeelsker deres mascara :-).
Gode hilsner
Åse
Skal der være fest, så lad der være glimmer!
Krydser fingre. 🙂
Super flot make up. Håber ikke jeg er for sent på den 😉
x fingre
marianne.lykke@gmail.com
Sikken en lækker konkurrence!!!
Hold nu op, alt det grej der er på øverste billede, det er jo ligefrem smukt 🙂
Det er godt nok nogle lækre farver 😀
Håber jeg vinder
Man kan aldrig få nok make up – man kan kun få for meget på.
Det ser sku godt ud <3