Sidste omgang tester får I lige her – inkl kommentarer. Den næste er nemlig på vej og ryger op i morgen.
Yep – testeren er tilbage. FOR GOOD denne gang. Ja. ja, jeg har sagt det før, men nu er det Valborg, som min mor ville have sagt. Og jeg lægger vidunderligt ud med J Beverly Hills økologiske hårprodukter.
Jeg tester Shampoo, Balsam og stylingserien, og jeg holder jer i denne uge løbende orienteret om, hvordan den sag går.
Mandag:
I morges brugte jeg denne balsam:

Den er cremet, blød at bruge, men ikke for flydende, og har på ingen måde givet fladt hår i dag, som den slags tit gør på mig. Håret krøller endda stadig. Så thumbs up på denne!
—–
Så er det blevet mandag, og jeg har ene og alene brugt J Beverly Hills produkter den forgangne uge. Jeg er ret imponeret. Jeg har hvad der på amerikansk kaldes for en jew-fro (jøde-afro), hvilket betyder at mit hår lever sit eget liv. Når vejret er til den ene side, har jeg masser af krøller, når det er til den anden side bor jeg inde bag en sky af … krus… Knapt så pænt. Jeg har brugt stylingprodukter fra J Berverly Hills til at tæmme krøllerne og til at sørge for at de falder nogenlunde i henhold til den aftale, jeg bestemt mener, vi har indgået.
Denne her, er min nye uundværlige ven:
… fordi den kan bruges helt inde ved rødderne. Man sprøjter den faktisk direkte ind, og det modvirker telthår (du ved, fladt og smalt på toppen og virkeligt volumiøst nedefter…).
Og så er der den her, som i den grad også er flyttet ind for at blive, nemlig:
Den er ikke så crazy, mere en måde at give krøllerne noget struktur og blødhed tilbage på.
Denne serie er virkeligt fantastisk, og jeg har så glad for at have lært den at kende. Produkterne er enkle, de holder, hvad de lover, de er ikke svære at bruge og man føler ikke man mangler den lille eksamen i frisørteknik for at få det optimale ud af dem. Så anbefalelsesværdige og seks ud af seks mulige hårbørster her fra.
Hilsen Mette
For mit hår er primært glat, men da min far har krøller, så er krus et meget bekendt fænomen for mig :-/
Det kunne være super med produkter, der holder kruset væk, uanset klimaet udenfor:-)
Hvor ville det være dejligt, hvis de lavede produkterne uden æteriske olier – de er nemlig (mindst) lige så allergene som syntetisk parfume.
Jeg ville virkelige tage hatten (parykken?) af for en hårserie, som både var økologisk, allergimærket (det vil bl.a. sige parfumefri) og miljømærket med svanen OG som gav de effekter på håret, som man ønsker sig.
Så ville der virkelig være kroner i kassen fra sådan en som mig, som gerne vil undgå parfume og problemkemi og samtidig have lækkert hår.
At lede…..