
Der findes et hotel i Jylland, hvor man hænger billeder af døde dyr op over sengene, så man rigtigt kan sove fint og roligt. Det kom jeg til at tænke på, for jeg skal til Jylland i aften – jeg skal tidligt op og holde en workshop for en virksomhed, og det kræver at jeg står lidt skarp og klar og ikke har været oppe klokken fire for at nå at være der klokken 9. Så jeg har forsøgt at booke et hotel. Jeg kommer sent frem til byen, jeg skal være i (skal jo lige nå at være sammen med Elias og Johan i eftermiddag), så derfor kan jeg først være på hotellet klokken 23. Jeg finder et fint lille hotel, der ikke er del af en større kæde. Og Hey – sådan nogle SKAL man da støtte ind i mellem, ikke?
Jeg får en dame i røret, som forklarer mig at siden jeg kommer så ufatteligt sent – nemlig efter klokken 20.30 – er der ingen på hotellet. Derfor ligger der en lille frysepose mellem urtepotten og urtepotteskjuleren, foran gitterporten. I posen ligger nøglen, men da låsen binder lidt skal jeg virkeligt lægge kræfter i. Porten binder også, så hvis jeg lige kan give den en ordentlig en med skulderen, så skal jeg nok komme ind. Så når jeg frem til hovedddøren, forklarer damen, og her vil der være en nøgle placeret over hoveddøren på et søm…. Og sådan fortsætter det ellers, indtil jeg med held og lykke og lidt medvind kan finde min seng. Måtte svigte principperne og ringe til nogle som rent faktisk har en bemandet reception. Nej, der er ikke meget Indiana Jones i mig en sen onsdag aften.
Vi må da ikke håbe, at hotellets potentielle indbrudstyve læser med på din blog 🙂
God fornøjelse!
Nu har jeg jo med vilje hverken nævnt by eller hotel, så det går jo nok, tænker jeg…
Ha ha ha, det lyder fuldstændig som indgangsinstruktionerne til min fars restaurant efter lukketid. Syng første vers af Dengang jeg drog afsted, mens du hopper på et ben og vrider nøglen venstre om tre gange…eller sådan noget lignende. For øvrigt tror jeg alle i byen kendte koden til hans alarmsystem, da han havde den samme kode i 28 år og på den tid havde en hel del tjenere, kokke, opvaskere, altmuligmænd, rengøringsdamer og andet godtfolk forbi. That’s Jylland for ya! God tur!
ha ha ellers er det bare det trick de bruger, for netop ikke at få for mange gæster efter lukketid. for når man høre den vejledning ville enhver jeg kender inkl. mig selv da opgive på forhånd. Go´tur til JYYYYYYYland 🙂
Ha ha, det ku faktisk godt lidt lyde som et hotel, jeg engang arbejdede på… Jeps, jyske hoteller kan altså være lidt af et adventure!
Det med de døde dyr er ganske almindelig dekadence! Der findes uendelig mange af dens slags malerier… og så ligger de lige ved siden af noget friskt grønt eller frugt/blomsteragtigt… Symboler på forf/gængelighed 🙂
Når du skal til Århus, så tag hotel Guldsmeden.
Men sæt ekstra tid af til morgenmad og karbad – det er to die for!!!
Yep – det er totalt eventyrligt at være på rejse… @ AB – findes den restaurant stadig? Og måske var det der Dorthe K arbejdede…. kram
der må findes flere af den slags hoteller. I dag snakkede vi om censor-rejser på arbejde, og min gamle garvede kollega fortalte om dengang, hun var i x-by, og der kun var et vandrehjem at bo på – ingen fancy hoteller. Her var der så INGEN på arbejde,da hun kom, men min kollega og vandrehjemmets eneste anden gæst (en ligeså forvirret herre) fik ledt stedet igennem og fandt en nøgle på en seng i et værelse. Sådan. Værsgo at vælge et værelse!
(Jeg stemmer for det værelse med nøglen til!)
Jeg var en af dem der havde glæde af dit besøg i det jyske. Stor glæde – jeg har straks kastet mig ud i arbejdet med dine anbefalinger. Både i forhold til det jeg arbejder med professionelt og det jeg arbejder med i den private afdeling. Så stor tak for inspirationen.