VIND: Billetter til særvisning af Hidden Figures

Nogle gange kan man ikke stille spørgsmål til ting, fordi man ikke ved de findes. Der findes historier, man burde kende, fordi de er vigtige, brugbare og inspirerende. Historier, som man med rette kan tillade sig at kalde for en lille åbenbaring. Sådan en lille åbenbaring fik jeg, da jeg læste bogen Hidden figures, som snart udkommer på dansk. Bogen fortæller hele historien om fire kvinder, der var med til at skabe NASAs rumfartseventyr i USA i 1960-erne. Og den lader os følge de fire kvinders vej, nærmest fra deres første skoledag. Grunden til de er interessante er fordi de bryder med alle stereotyper; det gjorde de dengang, og det gør de i dag: Afro-amerikanske kvinder i et farveopdelt kønsopdelt samfund, uden adgang til det samme uddannelsessystem som hvide mænd og kvinder, og som besad matematiske begavelser, så store, at de kunne regne ud hvordan månelandingen skulle gennemføres.

Det er de kvinder, vi følger i bogen, og tre af dem følger vi i filmen af samme navn, som får premiere i Danmark i næste uge.  Da den havde premiere i USA vippede den Star Wars af pinden, og jeg må indrømme at den er så god og vigtig at den burde blive et hit herhjemme også.

Jeg har nemlig set den, og den er VIDUNDERLIG. Jeg skal introducere den ved en særvisning i en biograf i København, og hvis du kunne tænke dig at vinde to billetter til den særvisning på søndag den 22 januar kl 9 (OM MORGENEN) i Købehavn, så smid en kommentar her inden mandag den 16. klokken 18. (Billetterne kan ikke byttes, indkasseres eller andet).

Skærmbillede 2017-01-13 kl. 20.51.38

 

20 kommentarer

  1. Jeg er tidlig oppe og vil elske at se filmen! Har aldrig været i biograf om morgen og kender en som er lige så tidlig op som mig Er sikker på at man går derfra med en Woaw følelse over hvor seje de kvinder er!

  2. Det lyder da fantastisk. Min mand og jeg går desværre alt for sjældent i biografen, men en film om NASA vil helst sikkert lokke min bedre halvdel af sted. Og tidspunktet er naturligvis ikke et problem

  3. Det lyder som en spændende film, jeg vil glæde mig til at se, men også at læse. At jeg måske er så heldig at det også bliver ved en særvisning , hvor du introducerer så kan det jo ikke blive bedre. ☺️

  4. Det ville være en helt perfekt måde at bruge en søndag formiddag på. En cool kvinde, der introducerer en film om cool kvinder… skynder mig at kaste mit lod i puljen

  5. Er normalt ikke en morgenperson, men for denne kan jeg godt komme tidligt ud af fjerene…

  6. Det er jo på min fødselsdag!
    Jeg ville ELSKE at stå op til en film om andre kvindelige nørder 😉

  7. Jeg står meget gerne tidligt op på søndag for at se den film, og ikke mindst høre din præsentation 🙂

Skriv kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *