Lige til at putte i lommen (den ved hjertet)

foto-304

Vi har revet en weekend ud af kalenderen. Den første i mange måneder, hvor hverken Johan eller jeg har været på arbejde. I stedet har vi lånt et sommerhus og er taget afsted. Fredag eftermiddag så hurtigt vi kunne komme ud af byen, og så bare ellers afsted og derhen hvor der ikke er andre end os, os fire, og den larm vi selv kan lave. Fredag aften gik vi på stranden, og ungerne faldt ned i en ro med plads til begejstring med det samme. Lørdag skinnede solen og vi lavede ingenting og i dag to vi hjem, og der er i princippet intet at fortælle ud over at jeg har holdt om Elias til min arme sov mens vi har talt om vores yndlingssuperhelte (min er den her) , og at jeg har vugget Sofus og sunget helt stille i hans øre til han faldt i utilsigtet søvn, og at jeg har kysset Johan hvert andet minut. Det bliver ikke bedre. Og det behøver det heller ikke.

foto-305

 

10 kommentarer

  1. Åh hvor lyder det dejligt. Skønne billeder. De danske strande er så fantastiske.

    Om en uge rejser jeg til Frankrig med min mand og vores tre børn. Det glæder jeg mig til – mest til bare at være sammen med dem alle, uden at vi skal arbejde, ordne vasketøj osv.

    .. Men lad os nu se -jeg ender nok med at kyle dem ud af bilen på vej ned gennem Tyskland.

  2. Det lyder lige som den weekend vi snart skal have og som vi trænger så meget til. Skønt bare at mærke hinanden og ikke så meget andet.

  3. Årh, al den kærlighed. Lige der. Inde midt i jeres familie. I er så heldige. Og jeg elsker at læse om din taknemmelighed. Og glæde ved netop den familie. Er misundelig på den helt og aldeles kærlige måde. Og har lært min livslektie. For formålet med livet er lige der, i familien og i hjertet.

Skriv kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *