Terese, Hevea, Torben, Torino og en GAVEREGN

Dette indlæg bliver et af de lange. Af de meget lange. Men fat mod – det slutter nemlig med en gaveregn.

Historien er denne: For ca tusind år siden var jeg til vinter-OL i Torino. Nej, inden du får gode ideer – jeg har ALDRIG spillet curling. Til gengæld var jeg til OL i embeds medfør, og ankom (tadaaaaaa) uden min kuffert med vintertøj, men det er en anden historie. Nå, men til et arrangement, hvor alle stod i vintersjap til knæene var der en meget venlig mand, som hjalp mig med at finde toiletterne. Han hed Torben. Det gør han stadig.

Spring til: Mange år senere, da jeg er så heldig at få lov til at udkomme med den her bog, bliver jeg fotograferet til bagsiden med en sut på den ene finger, som en slags ring. Den sut var sådan en her.

Nå, men kvinden bag Hevea-sutterne er ingen ringere end Torino-Torbens skønne viv Terese. Og det er mig og mine børn, der finansierer deres pensionsordning. For vi har vist nok brugt (et slag på tasken) 50 sutter indenfor de sidste fire-seks måneder. Ud over min dybeste respekt for et af den slags iværksættereventyr, der for alvor sparker røv, så er Terese god til de gode ideer, og nu har hun lanceret endnu en, nemlig en bidering formet som en Panda. Når du køber sådan en til 89 kroner, ryger 10 kroner direkte til Verdens Naturfornden. Sådan en har Sofus (altså en bidering – ikke en naturfond), og han anbefaler den på det varmeste. Du kan vinde en her, hvis du lægger en kommentar inden onsdag aften.

Til dig med savlende unger med tænder på vej.

…..

Og PS:

Knopper og riller. Jeg kan IKKE lade være med liiiige at vise denne detalje. Sorry. Det er sjovt. Det er søndag og jeg er træt.

81 kommentarer

  1. Ah, den har vi lige præcis brug for.. Eller rettere Victoria har.. Eller faktisk osse mig.. Fordi der er søvnløse nætter, savlepletter på samtlige bluser (ja, osse mine sgu!) og alt for mange grynt, utilfredse miner og ja, I know I said it before – savl!!!
    Min vej! Please?

  2. Den kunne min lille Magnus helt sikkert godt bruge med den fart han har på at få nye tænder konstant!

  3. Det er da lige det vi mangler her til vores dreng, hvor tænderne er lige ved at være der og hvor det bare er så sjovt at klemme gummerne sammen om mine brystvorter…aavvv!!!!

  4. Jeg er desværre ikke så heldig at have fået barn selv (endnu) , men jeg har en niece på vej (p.t. 5 dage over termin) og jeg er sikker på, at før vi får set os om, er der tænder på vej. Så jeg krydser og håber og smider mit lod i puljen 😉

  5. Min kærestes datter bliver storesøster igen til maj (jep, moderne indviklede famileforhold), så sådan en bidering kunne jeg godt bruge til barselsgave.
    Min egen søn gnavede og savlede vildt i flere måneder, da han var baby, så jeg synes bideringe er uundværligt babygear 🙂

  6. Hvis Noah (6 uger) ikke vil bide i den endnu, så vil jeg helt sikkert gerne…..til tider, så den skal nok blive brugt her 🙂

  7. Elsker når der er nogle ide rige mennsker, der forstår både at lave kvalitets produkter og gøre noget godt;). Min niece venter sit første barn og det ville være skønt at kunne introducere hende, og prinsessen, til kvalitetet ved at vinde pandaen.

  8. uh…lige sådan en kunne min storsavlende, heveaelskende datter på snart 8 mdr godt gumle i….:-)

  9. Min bedste veninde er nygravid, og sådan en fætter ville jeg elsker at give hende (min 2-årige er jo nok en lille smule for skarptandet til den slags)

  10. Sådan en kunne jeg godt bruge. Den er super god, men den første blev desværre væk 🙁 så jeg håber virkelig jeg kan vinde sådan en. 🙂 knus fra Amanda

  11. Uha det er jo lige sådan én jeg er på jagt efter – til min lille Yunus som er præcis 5 måneder idag 🙂

  12. Vi orker ikke mere klagesang –
    Kan Panda stille den værste bidetrang?

    Måske skrig og skrål er en sag for Panda
    Inden vi lukker baby ud på vor veranda

    Panda er velkommen herhjem
    Jeg skal være den første til at give den en klem!

  13. Hvor er det dejligt med overskud til velgørenhed. Jeg snupper chancen og håber på lidt ekstra velgørenhed til min søns gummer;-).

  14. min lille mand, der melder sin ankomst lige om snart, ønsker sig sådan en Panda – MEGET! Krydser fingre for at han vinder…

  15. Den kunne Bror godt bruge! Han er ved at få sin første tand og stopper ALT i munden samtidigt med at han savler helt vildt. Når det så også snart er tid til 5 mdr vaccinationen firudsiger jeg en uge med gråd – så alt hvad der kan minimere det hilses velkommen.

    Iøvrigt vil den baby vi har bygget ikke tage sut så en panda må være et godt alternativ 🙂

    Kh Stine

  16. Hej Julia

    Det må lige være sagen til mit lille barnebarn Dicte, hun er ved at få tand nr. 3 og det kunne gøre godt med den fine bidering. Måske farmor er heldig. Knus Doris

  17. Jeg er gravid i 8 måned med min første lille guldklump, så sådan en vil helt sikkert falde i rigtig god jord her 🙂 Er stor tilhænger af naturgummi produkter, da de for det første er lækre bløde og for det andet ikke indeholder kemikalier. Og så er den kommende mor her bare helt vild med de søde pandabjørne 🙂

  18. Årh den vil min grinebider Mikkel elske! Han gumler i alt, og kan ik finde ud af at bruge en sut, så en panda ville falde i rigtig god jord her hos os 🙂

  19. Med alle de unger, der er kommet i vennekredsen, ville det være rart at forkæle forældrene:-)

  20. Min søvnløse baby har netop fået sin allerførste lille fine tand. Den lille tand ville elske at bide i pandaen. Den kan allerede godt li at bide i støvler og ledninger, og det går ikke.

  21. Altså nu er August jo ikke længere til bideringe – MEN det er så alle i vores venners små guldklumper – SÅ jeg krydser for at være den heldige, der kan videregive den skønne panda.

    Smil fra Mia

  22. Hej Julia. Tak for den pæne omtale.

    Jeg hjalp jo bare med at vise vej og oversætte vigtige ord så som spumante og prosciutto til dansk 🙂

    Nu er det min tur til at takke dig for bidraget til pensionsopsparingen 😉

  23. Er ikke sikker på, den kan komme heeelt ind i kinden, hvor min datter er ved at få store stride kindtænder. Men så kan den kommende lillebror/lillesøster helt sikkert bruge den, når det bliver hans/hendes tur til at få bisser.
    Mvh. Sine Løkke

  24. Iihhh den vil jeg gerne vinde til lillebroren i huset, Louie, som er cirka samme alder som Sofus (oktober 2011 og spiser sine fingre og storsavler KONSTANT, vores 50 savlesmække er ikke nok!)

  25. det er genialt sutter!

    Og jeg trænger seriøst til sådan en bidering… eller lillebror gør! for han er kun 3 måneder, men har allerede bestemt sig for at lade den første tand kigge frem!
    Og hvor fedt er det, at fordi man har sådan en lille prut som ikke er helt glad pga den tand, så har jeg stadig ikke fået tøj på klokken halv ti om formiddagen og flasher dermed både ammebryster og hullede underbukser for septiktankmanden der står udenfor huset og suger lort op… som om det ikke var pinligt nok i sig selv!
    Jeg vil også have en bidering at gnave i!

  26. Endnu 5 tænder er på vej her i huset og vi drukner i savl. Lidt til lillemandens ømme gummer modtages med kyshånd:)

  27. Øj den vil lille Aya gerne vinde;-) og måske min arm så kan blive fri for at blive brugt som bide ring.

  28. Håh, det ville være herligt, hvis bette Nanna ville hvæsse det spirende tandsæt på pandaen i stedet for mit bryst! Vi melder os under fanerne, Nanna og jeg!

  29. Laura Celiane på snart 5 mdr ville elske sådan en lækker Panda – Hendes gummer klør afsindigt meget og måske kunne de godt trænge til en afveksling fra tandbørste, savlesmækker og hænder 🙂

  30. Bedre sent end aldrig – håber vi stadig kan nå at være med:-)
    Opdagede netop idag at Sofias første bis er på vej frem; hun er 8 1/2 mdr. Gummerne er ømme og det klør, og hun har været meget irriteret i munden idag… Så pandaen ville virkelig gøre lykke hos hende! 🙂

  31. Vi vil gerne eje en panda herhjemme. Heveababy er nogle skønne og fine produkter.. De skulle bare lave deres sutter til nyfødte lidt blødere, så de ikke er så hårde at sutte på…. Men dejlige det er de..

Skriv kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *