Fridag med glimmerdrys

foto-255

Jeg holdt en fridag i går. En tiltrængt én sammen med Elias og uden lillebror. Den har været planlagt i ugevis, og vi havde længe talt om, hvad vi skulle bruge den til: En udflugt? En biograftur? Lege? Eller bare sidde i sofaen hele dagen? Det blev til at vi skulle være kreative sammen, så Elias og jeg købte påskeæg, fjer og glimmer og brugte dagen på at klippe og klistre. Sjældent har det været så hyggeligt, også selvom Elias blev en smule frustreret over ikke at kunne male blomster som de så ud i virkeligheden. Vi kompenserede med rigeligt med glimmer, og det er der bare ingen der nogensinde har taget skade af. Det var en af de helt gode dage, og en gave til mig selv.

foto-254

7 kommentarer

  1. Sådan en fridag (herhjemme hedder de forkælelsesdage) er bare guld værd. Jeg holdt en her i starten af marts med min ældste datter på 6, hvor vi smovsede sportskage på La Glace – en forkælelsestradition der hermed er videreført fra min barndom til hendes!

  2. Glimmer kan man ikke få for meget af:-)
    Og god inspiration – tak. Det er da det, vi skal i week-enden.

  3. Det er nu rart at få et barn for sig selv en fang imellem – havde selv en søndag sammen med kun Josefine – mere end 4 timer med perlehygge og skøn samtale med en 4 årig

  4. @Drengemor – Forhåbentligt ikke HELE børnehaven. Og Camilla: Det er nemlig rigtigt – noget en til en tid, er vidunderligt. @Cille: Også en SKØN tradition! Lotte – håber I hygger.

  5. så er der købt karton, skumklistermærker med påskemotiver, lilla fjer OG selvfølgelig glimmerlim. Så skal der sgu’ hygges i ferien med krea projekter. 🙂

Skriv kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *