Sig det er løgn

Julia Lahme 12 apr 2011

Jeg gider simpelthen ikke mere. Af det her.

Se denne himmel. Vi er i april. APRIL?

Heldigvis er der et sødt menneske, der lige drysser blomster ud foran sin hoveddør, så vi andre ikke går helt i vinterdepression.

13 Kommentarer »

  1. Det ER løgn! Lyv og humbug! Positiv tænkning, Julia – det er DET, der bringer solen frem! Luk øjnene og lad os sige i kor: “Solen skinner! Skyfri himmel! Bare tæer og brune ben!”
    Kom nuuu – det virker!!

    Pis… Det virkede ikke! Du var vist ikke helt med… Vi prøver igen lidt senere, ikke? Så virker det!!

    Kommentar by Dorthe K. — 12. april 2011 @ 10:28
  2. TAK DORTHE! Du har SÅ meget ret. Positivitet…

    Kommentar by julialahme — 12. april 2011 @ 10:29
  3. Arrrghh æv! Jeg magter ikke flere gummistøvler, regnfrakker, snotnæser og alt det andet ubehagelige, der følger med regn.
    Men godt at nogen kan sprede blomster på vejen så det bliver overkommeligt :)

    Go’ grå tirsdag til alle!

    Kommentar by Nina — 12. april 2011 @ 10:39
  4. Har også lige udstyret begge unger med komplet regntøjsgarderobe – og sådan en tur med gummistøvler og regn, kan måske godt være hyggelig. Især hvis den efterfølges af varm kakao og hjemmebag – og tegnefilm og sofahygge.

    Kommentar by Kathrine — 12. april 2011 @ 11:13
  5. Jeg savner i den grad også sol og varme, så det er med at værdsætte når solen viser sig. Det var da et praaagtfuldt vejr i går eftermiddags

    Kommentar by Jette — 12. april 2011 @ 11:14
  6. Aj comeon? Vi har lige haft den skønneste weekend? Nu skal blomster, buske, træer og dyr lige have en snas vand i dag og i morgen, indtil vejret lader op med en række perledage uden regn, med sollys, med udeleg og røde kinder. SÅ slemt er det da slet ikke?

    Kommentar by lotte r — 12. april 2011 @ 11:21
  7. og ps. hellere regn i dag end på lørdag :-)

    Kommentar by lotte r — 12. april 2011 @ 11:23
  8. Øv, øv, øv … jeg er slet ikke set vejret de næste dage, og ville næsten ønske at jeg heller ikke havde det nu.

    Kommentar by Charlotte Rasmussen — 12. april 2011 @ 13:12
  9. Jeg har svært ved at tage den blæst, det er næsten ikke til at holde ud. Vejret i weekenden var fantastisk, noget nær perfekt, mere af det tak, evt. i Påskeferien.

    Kommentar by Line Beierholm — 12. april 2011 @ 21:27
  10. må jeg anbefale varm kakao (med flødeskum). Og husk så at detogså er godt at have noget at se frem til, hvis ikke det var for regn og gråvejr ville vi jo ikke skønne på solskinsdagene vel?
    Så husk ligesom alt andet er der intet der varer evigt hverken regnvejrs- eller solsinsdage. Min nu afdøde men meget kloge mormor sagde – til alt!! ALT! “det går over”… der er vel i virkeligheden ikke noget der er mere sandt, spørgsmålet er så bare “hvad det går over til”….

    Kommentar by mor-nu-til-3 — 13. april 2011 @ 09:28
  11. Heey jeg tror det er løgn faktisk! Så lige den nye femdøgnsprognose i Go’ Morgen DK og det så rigtig dejligt ud med meget mere sol i løbet af ugen…..

    Kommentar by Anne-Kirstine Olsen — 13. april 2011 @ 09:48
  12. Det kommer til påske – foråret altså! :-)

    Kommentar by Linda Berggren — 13. april 2011 @ 10:23
  13. Det kommer nemlig til påske, det gode vejr. Faktisk er det det, der blæser ind lige nu.

    Og når man nu skal sidde foran en computer hele dagen, så er det faktisk ok, at vejret ikke er helt i top.
    - og er der ikke noget med, at man godt må drikke en ekstra kop varm kakao, når det rusker lidt derude..?

    Jooo, det er slet ikke så tosset med lidt regn og rusk.
    Så på med ja-hatten, Julia. Alt er som det skal være :-)

    Kommentar by Cathrine — 13. april 2011 @ 12:05

RSS feed til kommentarer til dette indlæg. TrackBack URI

Skriv en kommentar

Julia Lahme // Copyright Julia Lahme 2010 - all rights reserved. // Design by minimega