Glædelig mandag morgen
Året har 16 måneder, og de fire af dem hedder november. Det tror man på passer, når man står sidst på dagen på Østerport Station og er tungt belæsset på vej ind i arbejdsugen.

Ikke særligt dejligt vel? Men i morges åbnede jeg døren på klem og så det her:
Og så er det jo lige før november lyder helt fornuftig.
I dag og i morgen er dette fine sted nemlig min arbejdsplads. Det hedder Gl Brydegaard og jeg afholder dette kursus. Og nej, det er ikke tilfældigt at linket hiver dig ind i restauranten. Det bliver ganske fantastisk, og jeg glæder mig til at komme i gang.





















Er for første gang på din blog. Ser overskriften og billedet fra stationen. Nikker i fuldstændig enighed med, at der vitterligt ER 4 måneder i året, som hedder november. Ser så billedet fra Gl Brydegaard og bliver (uvist af hvilken årsag) helt vildt misundelig.
Jeg tænker IKKE på branding lige nu, jeg kan IKKE se frem til dejlig middag på lækkert hotel.
Næh nej, jeg kan se ud på en efterårsgrå have og en barnevogn med sort regnslag – indeholdende et stks sovende Karl på 8 måneder, som please please please vil sove mere end standardluren på 40 minutter. Jeg har ondt i halsen og snot i næsen, blev vækket kl. 5 i morges af to overfriske børn så nej, jeg tænker IKKE på branding. Jeg tænker på, at jeg har brug for en ferie fra mit liv og mine børn (måske på Gl. Brydegaard). Om to uger venter den virkelige verden og jobbet – måske skulle jeg have været på kursus og lært at brande mig selv….(for leverpostej og selvmedlidenhed er nok ikke super sælgende)
Kære Bitten – TILLYKKE med dit nye job! Og ja, ferie burde man have fra det hele ind i mellem. Overvejer at booke mig ind her et par dage helt alene også. (Maden er fantastisk, men turde ikke knipse fadene. Tager mig lige sammen og gør noget ved det.)
Hvor ser det smukt ud – det er jo ren Morten Korch. Håber du nyder dit ophold til fulde:-))
Tak tak, Julia. Det er nu det gamle arbejde, der venter. Men da det var et temmeligt nyt arbejde, da jeg blev gravid (læs: testede positiv 3 dage før jobopstart), så kræver det sin mand (i dette tilfælde kvinde) at vende tilbage.
Sidder selv og overvejer, om man er en dårlig mor, fordi man sidder og lægger virtuelle planer for, hvordan man kan slippe væk fra de der børn. Tænk, hvis man (læs: jeg) fik 3 dage til at sove og tanke energi op!!!!! Det er en meget forførerisk tanke.
Forresten tusind tak for Hvor Lagde jeg Babyen. Ville ønske, at jeg havde haft den første gang, hvor alt var PRÆCIS som du beskriver. Håber, at Sandheder fra en løgner ligger under træet juleaften (eller et solo/parophold på Gl. Brydegaard)
November november november – lige om snart en den heldigvis forbi – men hold da op den er lang og kold og klam !
Sådan! Kræver kaffe og kanelsnegle, for at komme godt igennem.
-Mette : )
Det må i sandhed være en glædelig mandag, der hvor du har glæden ved at være! Nogen gange ville det være rart at være gift med en millionær, der fra tid til anden sagde; skat, smut du bare på Branding-kursus på Gl Brydegaard i et par dage!
Istedet vil jeg se frem til at få lidt krummer via din blog og det skønne billede! Hvem ved – måske jeg flasher et billede af min forplads med en smuk bil og en masse asfalt i morgen på bloggen! Stay tuned!
God aften,
Sanna
Kiggede forbi for at få idéer til give aways på en blog og faldt så over det her billede fra Gl. Brydegaard.
Jeg er jo så priviligeret at det er min mors sted og har ubegrænset adgang til det….men desværre går der hverdag i den og jeg kommer næsten aldrig afsted.
Billedet her ovenfor har overbevist mig om at tage afsted – SNART!