Hvis du kan læse dette…
Jeg faldt over dette på sitet her. Jeg tænkte, at jeg kunne give dig lyst til at klikke dig videre, når du har læst det.
Læs med her:
Jeg faldt over dette på sitet her. Jeg tænkte, at jeg kunne give dig lyst til at klikke dig videre, når du har læst det.
Læs med her:
RSS feed til kommentarer til dette indlæg. TrackBack URI
Fantastisk plakat! Nogen gange glemmer vi ganske enkelt, hvor priviligerede vi egentlig er!
Hvilket understøtter den efterlysning jeg læste i avisen i dag, hvor der søges efter pårørende til afdøde…
Hvis man er elsket og har nogle at elske – så er man så utrolig heldig at det faktisk ikke kan beskrives med ord.
KH C
… og det er så derfor jeg har været medlem af Unicef siden 2001, hvor der hver måned bliver overført penge fra min konto til Unicef´s.
… og det samme gælder med Red Barnet.
… og det er derfor jeg sammen med Ivalo siden hun blev født hvert år har hjulpet med at samle penge ind ved indsamlinger, når Unicef og Røde Kors beder om hjælp.
Det handler ikke om at pudse glorien, men om at vise andre, man er medlem og er med til gøre en forskel, så andre også får lyst til det. Selv med en flad 100 krone seddel kan Unicef og Red Barnet komme langt.
Wow – tankevækkende!
tak for denne reminder, om at være taknemmelig for det vi har. Vi har det så godt, at vi helt glemmer hvor godt.