GÆSTEBLOGGER #2 Camilla Kjems
Jeg er stolt (!) af at præsentere Gæsteblogger Camilla Kjems for jer. Camilla er en fantastisk kvinde, som har gjort kometkarriere i forlagsbranchen. I dag er hun chefredaktør for Femina, og sætter sit præg på et medie for kloge damer, der interesserer sig for mange ting – indenfor og udenfor dem selv. Her er Camillas modige indlæg i en krops- og kønsdebat, der bestemt trænger til et indspark:
Stop hårhysteriet!
Det var en mand, der blev årsag til mit hårtraume. Jeg var 17 år og skulle på arbejde i den lokale døgnkiosk en varm sommerdag. Chefen – en familiefar i 30’erne – kiggede mærkeligt på mig og udbrød så:
”Hold da op en dusk du har dér under armene!”
”Øh ..,” fik jeg fremstammet i al min forvirring. For var det ment som kritik eller kompliment? Jeg valgte at opfatte det som det første og blev ramt af følelsen af at være pinlig og forkert.
Indtil den dag havde jeg været ren jomfru udi intim hårmode. Ben havde jeg barberet og måske også den mest synlige bikinikant, men armhulerne, for ikke at nævne de endnu mere intime områder, havde jeg aldrig – og jeg mener aldrig – skænket en tanke. Siden da har flere mænd kommenteret det, og hver gang bliver jeg rasende.
Jeg har spekuleret på, hvorfor jeg går på barrikaderne på den måde og værner om min kropsbehåring, og jeg er nået frem til, at de negative kommentarer på mig virker som dyb krænkelse af og mangel på respekt for, hvordan vi mennesker er skabt. Hvis vi foragter vores natur, må vi jo også foragte os selv som væsener! En ny undersøgelse fra sexlinjen viser, at 16% af 1130 unge mellem 10 og 18 år erklærer sig ”ikke særlig tilfredse” med deres krop, og 12 % ligefrem hader den! Og det er især mave, kønsorganer og kropsbehåring de unge piger har det skidt over. De føler sig unormale, fordi de ikke ligner de smækre modeller i musikvideoerne, modebladene og pornofilmene. Unormale fordi de har former … og hår. Sørgeligt. For når man allerede har så store traumer over sin krop som spændstig 14-årig, er der altså lang vej igen!
Jo – i dag synes jeg da også, det er pænest ikke at have duske flagrende under armene, når man tropper op til bal iført cocktailkjole og stiletter, men – det er MIT valg, kvindens EGET valg, ikke nogen anden mands ellers kvindes eller overfladisk popkulturs. Alligevel må jeg se i øjnene, at selvom jeg bryster mig af i dag at være en frigjort, stærk og selvbevidst 35-årig, lever mit hårtraume stadig i bedste velgående … forleden kom jeg f.eks. til at tage en gennemsigtig trøje på og opdagede først efter, jeg var kommet på arbejde, at man tydeligt kunne se mine ubarberede armhuler. Resten af dagen gik med på alle måde at undgå for store fagter med armene , hvilket resulterede i at jeg mest af alt lignede en kvindelig udgave af R2-D2.
Jeg var heldig at leve i lykkelig uvidenhed til mit 17. år – gammel nok til at vide, at jeg havde et valg. Når jeg ser mig omkring i det glatbarberede mediebillede, vi har i dag, spekulerer jeg på, om en 17-årig pige i dag overhovedet er klar over, hvad hun har af valg. Ved hun, hvor smuk hun er i sig selv, og at kun dem, som vil elske hende med hud og hår (!), er hende værdig? Det håber jeg …






















Hørt! Jeg er SÅ træt af, at det som kvinde er blevet forbudt at have nogen som helst behåring nogen som helst steder… Jeg fatter simpelthen ikke, hvorfor det anses som attraktivt (af mænd såvel som kvinder) at ligne et barn, der ikke har fået kropsbehåring – jeg synes faktisk det er virkelig usmageligt.
Tak fordi du modigt står frem og står ved din kropsbehåring
Kh Dorte
Skønne, kloge og smukke Camilla…hvor er det FEDT at se dig (og dine armhuler) herinde i blog-land. Tak for vise ord. I øjeblikke kæmper jeg med en 10-årig søn, som mener sig berettiget til at påtale, når moren i hans øjne trænger til at få underarms-dusken væk. Dét synes jeg er sindssyg uhyggeligt (og det til trods for at vi voksne herhjemme aldrig er gået op i det med hår). kh Anette
RESPEKT! Både for indlægget, men især for billedet! Way to go imod strømmen!
Jeg er helt ramt af din kvindekraft! Hold kæft et fedt indlæg i debatten om hår. Er det vildt mærkeligt at skrive, at dine armhuler er øhm….pæne???!!??
Nåmmen, nu har jeg jo gjort det:-)
Hårmode og herunder imtimbarbering har altid eksisteret i diverse kulturer:
“In Ancient Egypt, pubic hair was considered ugly and unhygienic; depilation was practised by both men and women. In Ancient Greece women were completely depilated; young boys depilated their legs but kept their pubic hair, which was considered highly erotic. In Europe in the Middle Ages, aristocratic women adopted depilation after the Crusaders brought the practice back from the Middle East. (The practice was, apparently, terminated by Cathrine de Medici). For most of European history, however, the shaving of pubic hair seems to have been a minority practice.” (Wendy Coopers “Hair” (1971), s. 84, 114-115)
No wonder at Camilla har gjort kometkarriere – kan ikke andet end at være vild med Camilla. Tak for et hårrejsende indlæg (!!
– god debat og en husker til os kvinder om at stå ved os selv og selv vælge hvad vi vil være med til. Sidder med et spørgsmål på læben som ærgerligt nok føles lidt pinligt, men altså Camilla – har du ikke problemer med svedlugt eller er det bare et af de argumenter, som er blevet vores undskyldning for ikke at tage valget om behårede armhuler eller ej!! PS. kunne være ret sejt at se modeller i Femina med hår på benene og – selvom det er en anden debat – ældre end 17 år, Kh Karin
Godt brølt Camilla… Tak for et godt og tankevækkende indlæg, der lige er vand på min mølle. Personligt barberer jeg mig under armene og på benene, og det er udelukkende for min egen forfængeligheds skyld. Mht. intimbarbering så er det udelukkende i bikinilinien.
Da jeg i sin tid mødte min dejlige mand, kom vi også en dag til at snakke om intimbarbering, og han mente, at jeg gerne måtte barbere mig yderligere. Han fik et blankt nej, da jeg mente, at det var en voksen kvinde han dyrkede sex med, og ikke en lille pige. Ergo måtte han tage min krop som den var. Han respekterede med det samme min holdning uden yderligere kommentarer. Sidenhen sad han en aften og bladrede i et dameblad, jeg havde liggende (ikke Femina
), og der var nogle billeder af nøgne kvinder (helt almindelige kvinder vel at mærke), og 2 ud af 3 var intimbarberede. Pludselig udbrød han: “Nu forstår jeg hvad du mener, for det der ser slet ikke pænt og tiltrækkende ud tværtimod. Jeg elsker dig skat fordi du er som du er”.
Kan man andet end knibe en tåre af lykke for sådan en udmeldning…?
super cool indlæg – og kæmpe bonus for billedet. Jeg har også valgt at lade det gro – først fordi at min hud er meget følsom og slet ikke kan klare alle de ting som man skal udsætte sig selv og sin for hvis man skal være foruden hår. Men så også fordi at det er et statement fra min side – imod mainstream som altid =)
Åhhh, tak!
taktak fordi jeg ikke er den eneste i verden der synes det er smule sært og tegneserie-lolita-space-porno agtigt at alle kvinder mellem 15(13?) og 70 skal gå rundt med et lille hitler komma mellem benene. Og Yes, det er vores eget valg i know. og tak for det.
Din beskrivelse af manden i kiosken, mindede mig i øvrigt om ungdommens evige “hvor ser du sur ud kommentarer”. Altså hvor står (mænds)ret til at kommentere patroniserende skrevet?
Have a sweet day/ KH Laura
Jeg er også en klar tilhænger af naturlig kropsbehåring, jeg har aldrig forstået hvad der er så slemt ved at have hår på benene og under armene. Måske fordi jeg er rødhåret og mine kropshår ikke er ret synlige:-)
Karin: Jeg synes faktisk at når jeg en sjælden gang barberer mig under armene (for jeg synes heller ikke det er så charmerende når jeg skal ud og være pæn at jeg har en hår under armene) så synes jeg faktisk at jeg lugter mere af sved når der ikke er noget hår end når der er hår.
Hurra for hårærlighed, naturlighed og retten til selv at bestemme over ens armhuler. Og juhuh for Camillas skarpe, sprudlende skrivepen.
Har lige opdaget er der er en god ting ved intimbarbering. På TV2′s teksttv side 134 står der at fladlus næsten er udryddet i Danmark fordi især kvinder barberer håret væk. Intet hår – ingen fladlus!
Kære alle kvinder. Dejligt at I også går aktivt ind i debatten – og TAK for rosende ord … rødmer helt
Som svar på Karins spørgsmål om man ikke lugter mere er sved, vil jeg tilslutte mig Sanne. Jeg synes faktisk det er omvendt! Når jeg IKKE barberer mig under armene, synes jeg faktisk jeg lugter MINDRE af sved… Don’t know why
Tak, Camilla, det indlæg trængte vi til
Det er altsammen meget godt. men så skulle I prøve ligge ved siden af hende .. det kradser sgul idt når hun gir et kram
Camillas mand …
Jeg tilslutter mig ovenstående:) Hvad siger mændene?
Når det så er sagt: hånden på hjertet: Jeg synes det er pænere at barbere hår under arme og på benene af…MEN det er jo smag og behag. Og man bliver da stødt, når en mand kommenterer negativt på ens udseende, om det så er armhule-hår eller det hår, man har på hovedet….
Jeg tilslutter mig, at man ligner en pige, et barn, hvis man barberer alt hår af….
PS: Det med hår er vidst noget mode-bestemt. Som iøvtigt piercinger, hvilket JEG synes er grimt. Undtagen måske en lille, fin en i næsen. Eller øreringe. Men de der tunge-piercinger: jeg synes de er grimme og ulækre.
Tror der findes MANGE meninger om hår, piercinger og anden måde at være naturlig kontra pyntet/tilrettet…..
Sejt billede!…. mon det bliver kult?
Selv barberer jeg armhulerne…. når jeg skal noget hvor de kan ses, ellers får de fred….. men jeg synes det er rigtigt at sved problematikken er større i barberede armhuler end i dem med hår….
Dejligt indlæg
Jeg er helt og aldeles enig – jeg har haft mangen en diskution med veninder om hvor arrig jeg er over at mænd faktisk regner med at man er barberet til ukendelighed (og barnlighed) i intimregionen. Jeg synes personligt, at det er behageligt ikke at have hår under arme og på ben, men der må simpelthen være en grænse. Siden hvornår skal andre bestemme noget som helst om min kønsbehåring. Naturlighed er sjældent et valg på min alder (23), lader det til. Men gudske tak og lov for at vi selv kan finde ud af at tage valget stadig 
Opløftende indlæg, tak!
Hihi..fint billed. Sejt du gør det, men jeg babere mig alså over det hele, også forneden..alt hår. Og så forstår jeg alså ikke den med den lige pige uden hår. Hvordan kan en voksen kvinde ligne en lille pige, fordi der ingen hår er.
Kære Camilla – kære kvinder – kære Karstten
Jeg ææælsker de armhuler der – har faktisk lige skrevet en klumme om emnet – set gennem mine øjne:
http://www.oestrogen.dk/Panel/Klummen/MM-05-kroeller-eller-ej.aspx
Jeg synes, mennesker er allerlækrest, når de er sig selv – med eller uden hår. Selv ville jeg aldrig kunne præsentere en så flot armhule-dusk som Camilla, og det var jeg faktisk ked af i hele min teenagetid – og et stykke op i 20′erne – fordi jeg følte mig umaskulin med kun pletvis behåring under armene og på brystet, hvor der er ligeså langt mellem hårene, som der er mellem husene i Vestjylland.
Jeg synes, det er så fedt, at du arbejder på et naturligt kvinde-ideal, Camilla – det er også det frækkest, lækreste, smukkeste…
Hårra for dig!
/M
Jeg synes bestemt at dit billede er modigt.
Som Grøn Mor er jeg vild med naturlig tilgang til livet; både hvad angår mad, mindset, moderskab, holdninger og handlinger men når det kommer til hår under armene….ja så foretrækker jeg min armhule glat.
Faktisk gør det mig sådan lidt forlegen at se; som om det er blevet det nye ‘erotiske område’ som nogle flasher uden jeg er forberedt på det eller ønsker at se det.
I mit arbejde såvel som privat lægger det mig dybt på sinde at acceptere og elske mig selv og andre præcis som jeg og de er; og det er klart at en afstandtagen til os selv som naturlige individer er problematisk men når det er sagt så mener jeg godt at man kan have et tæt og accepteret forhold til sig selv og stadig barbere sig.
Der er også den æstetiske og visuelle sans som byder ind med sin stemme; og for mig er det en ‘no go’.
Enig enig, men lige meget hvor meget vi selv vælger at barbere af, så vil jeg nu alligevel føle mig pinlig hvis jeg lader håret under armene stå….
Men at ligne en lille pige forneden – det nægter jeg!
Bare min hårmening
Hmm…jeg tager hatten af for dig, Camilla – og jer andre. Der er helt sikkert mange, mange mænd, som har en mening i den modsatte retning (- jeg sidder i finanssektoren og er slet ikke i tvivl om at det med hår i armhulen ikke falder i “drengenes” smag).
Men jeg må indrømme at både armhule og ben bliver trofast barberet her. For min egen personlige “skyld”. Jeg føler mig mere feminin sådan!!! Intimt ryger der også noget af – af samme årsag (uden at det behøver være “lille pige” looket).
Og det behøver ikke være med kemiske stoffer. Jeg er stor tilhænger af sugaring, som tilmed ikke gør direkte ondt som jeg synes voks gør. Bare et tip…
Til slut – det er ret vildt at 12% HADER deres krop. Hva’ sker der?? Jeg er ikke selv mor til en teenagedatter, men hold da op…der er basis for en go’ snak!!
Tak! Og… HØRT!
Jeg er også træt-træt af bylder i lysken og andre steder, der kommer pga en barbering!
Heldigvis er jeg gift med en mand, der er fløjtende ligeglad om jeg er glat eller hulemands-behåret. Så nu føler jeg virkelig, at det er MIT valg!
Super indlæg Camilla – og cool One Two billede! Jeg skulle sjovt nok til at linke til Mortens dejlige klumme http://www.oestrogen.dk/Panel/Klummen/MM-05-kroeller-eller-ej.aspx , da jeg fandt ham blandt kommentarerne. Jeg kan kun tilslutte mig koret – det handler om kvindens (og mandens) eget valg.
Jeg kan også kun tilslutte mig koret. Respekt og fedt at komme med et modspil til “hårmoden”.
Det satme grrlll power af sjælden klasse-SÅDAN!!!
Girl-power, måske ja! MEN jeg er nu stadig ikke tilhænger af harmonika under armene og RTL-måtten mellem benene. Jeg synes især ikke, at behårede armhuler er særlig tiltrækkende. Anyway – sejt nok, at du står ved din kropsbehåring, og til og med viser den frem på et billede i det offentlige rum. Det havde jeg ikke gjort
Det er selvfølgelig op til en selv at bestemme, men kønt er det ikke. Jeg er selv 35 år og jeg synes simpelthen det virker uhygiejnisk at gå rundt med sådanne duske. Lidt men godt
HURRA!! Sikke et indlæg!
Jeg er så enig i, at det må være kvindes valg, om hun vil have kropsbehåring og i hvilket omfang!
Og så må de (vi) kvinder, der stadig har armhule-hår, og hår alle andre steder, bare stå fast..
Set i forhold til mænd og sex – for det er vel der, at kropsbehåring bliver et rigtig scary emne, så tror jeg, helt ærligt, ikke det betyder så meget.
Når det for alvor bliver hedt under dynerne, så er det jo ikke hår under armene der midtpunkt –
opmærksomheden er (forhåbenligvis) rettet mod andre og mere spændende aktiviteter end at kigge på kropsbehåring..
For øvrigt synes jeg, at der er noget erotisk over kropsbehring – både hos mænd og kvinder – det er sguda fræk at vi elsker (med) hinanden i den naturlige udgave, lige præcis som vi er, en tirsdag eftermiddag!
hurra for hår!
Dejligt at se billede af armhuler med hår, som naturen jo har udstyret os med af en grund… Det er på tide kvinder lader være med at danse efter andres pibe…og på tide at selvundertrykkelsen, stopper!!!
Jeg har altså ondt af hendes mand.
Men hvor går grænsen mellem hvornår vi gør det for vores “egen skyld” og hvornår vi føler os pressede til det?
Var alle andre mennesker 100% ligeglade med, hvordan mine armhuler så ud, så gad jeg da hverken bruge penge eller tid på at gøre dem hårløse. Men fordi nogle synes at det er ulækkert, uhygiejnisk og ville få ondt af min mand, så afpelser jeg dem FOR MIN EGEN SKYLD – fordi jeg ikke vil betragtes på den måde.
Men gør jeg det så fordi jeg har lyst til det? Eller er det en form for skjult pres?
Tjaeh….
Jeg kommer lige til at tænke:
Det er jo altid en balance, det med, hvor meget man skal gøre ud af sig selv. Hvor meget man skal være slave af diverse idealer, skabt af moden, mænd, os selv…..
Og ja, det er indimellem svært at gennemskue, hvornår man gør noget, for sig selv, og hvornår man gør noget for andres skyld. For vi spejler os jo i hinanden, og vi har brug for hinanden. Ingen af os er jo “en øde ø”.
Og øh….host….tør jeg sige det: det kan også kamme over i, lidt sådan….rødstrømpe-frelsthed….sorry….at man ikke skal gøre noget, for mændenes skyld. For øh….det er da heller ikke altid behageligt at have bh på, meeeen jeg er da glad for, at jeg OG andre alligevel har dette. Derude i det offentlige rum
Så igen, synes man hår er lækkert, så beholder man det. Synes man, man er lækrere uden, så ser jeg ingen harme i at barbere det af. Ved roden.
Hvor skønt og forfriskende! Tak for din ærlighed.
[...] lade være med indvendigt at grine, for det er jo ikke mere end en måneds tid siden, at jeg i min gæsteblog hos julialahme.dk, blottede mine behårede armhuler og blæste til kamp mod hårhysteriet! MEN som de, der har læst [...]
Føj for satan man skal squ ikke have hår under armene især hvis man er en dame.
Hvor er det et SKØNT indlæg. TAK FOR DET!!!
Det er da bare så ærgeligt, når alle vil være ens – hår eller ej. Tidligere ansås det jo fro “frækt”, at være glatbarberet. I dag opfattes det om, at vedkommende lige er blevet skilt – eller bare gået “på nettet” som nogle i daglig tale kalder den slags intime bekendtskaber der startes elektronisk…
Du er en smuk kvinde – og især fordi, at du tør stå frem som du gør, og står ved dit naturlige udseende. Det kræver vist rigtig rigtig meget af nutidens kvinde – desværre, for der findes jo stadig masser af mænd, som finder det gyseligt, når kvinder nærmest ligner nyfødte. Også inden for finans-sektoren, skulle jeg hilse og sige!
Det smukkeste syn, jeg har set længe. I mine unge dage havde alle kvinder hår under armene. Det var tider. Jeg misunder ikke de unge mænd de glatbarberede monstre, der er enerådende i vore dage. Beklager jeg først har set Camillas blog lige lovlig sent til at være med i debatten. Men ret beset bør den jo ikke være forbi, før naturlige kvinder igen kommer frem på banen.