Hvis jeg havde en datter
Skulle dette dukkehus være vinterens projekt. Helt ærligt. Hvor er det fint. Og endnu et bevis på at det slet ikke er en god ide at bruge onsdag aften på Etsy.com. Det holder ikke. Slet ikke. Og hvis du har en lille datter, kan du se flere dukkehuse her. Og undskyld at jeg overhovedet bringer det på bane. Det er unfair. Meget.






















I orden for mig Julia..Har jo 3 drenge…
Fint er det og hvor er det øv ikke at kende nogle flere at købe lyserødt til, men der kommer måske nogle kusiner en dag..
Det er bare slet ikke okay det der Julia – især ikke når man nu næsten lige har fået en lille fin lyserød marcipangris. Men hvis det skal være på den måde, så se lige her:
http://www.lindex.com/se/shop/barnklader-pojke-86-122-cl/
Mwa ha ha haaa, mon ikke der lige skal shoppes lidt svensk drengetøj der…
ÅH NEIIIIII SARAH!
Fantastisk! Intet mindre. Hvor er det smukt – ærgerligt min pige på 10 er til hip-hop og pusher sort neglelak til venindernes forældres store forfærdelse….. Hvad SKER der med de små børn?
hvem har bestemt dukkehuse kun er for tøser??
Hos os er de! Storesøster vil i hvert fald ikke have at lillebror piller ved hendes, men hos min fætter og kusine forholdt det sig anderledes; Heidi have en findt og nýdeligt dukkehus, måske knap så yndigt som det viste, men dét sagde hende ikke så meget, men fætter Dan brugte det rigtig meget til playmobil….
Enig med mor-til-to! I den vuggestue hvor jeg arbejdede elskede drengene i lige så høj grad som pigerne dukkekrogen og balkjolerne. Det var fedt! Jeg tænker, om ikke det afholder nogle fra at købe det lækre komfur i magasin til knægten, når det er knaldpink. Ærgerligt…
Min pige har et dukkehus som hun mest bruger til garage til sine biler, så køb du bare et dukkehus til Elias
Kønsopdelt legetøj er so last year!
Julia – Elias ville elske et dukkehus!
Jeg har lavet et dukkehjem i vores reol med mine gamle 70´er dukkemøbler/ dukker – og Folke elsker når han får lov at lege med det !
Kram!
Enig, ud og købe dukkehuse til drengene! Vi skal væk fra det stereotypiske kønnet legetøj. Efter jeg læste denne artikel http://www.kvinfo.dk/side/559/article/879/ sidste år, har min nu 2-årige datter haft lego’et stående fremme i stuen, så hun kan “bygge” og ikke kun “pynte”. Så gør det ikke så meget at hun resten af tiden leger med sine baby-dukker og sit dukkehus (som slet ikke er så flot som det du viser her Julia
Sådan et vil jeg have. Men det skal være i naturlig størrelse. Wøw, jeg skulle lege igennem!
Jeg faldt også i svime over dukkehuse for to år siden (har tre piger) og gik så meget op i det, at børnenes bedstefar fik den idé, at han da ville bygge et dukkehus til dem i julegave. Hvilket han så gjorde.
Historien ville være fin, hvis bedstefar altså var god til at bygge ting. Det er han ikke rigtig. Til gengæld blev det stort.
… jeg sidder stadig og drømmer mig væk på sider som den du linker til. Men ungerne evar egentlig ikke så meget til det med dukkehuse, da det kom til stykket, så måske skal jeg bare købe et til mig selv?!
Nej nej dukkehuse er ikke kun for piger…her bor der ganske ofte stakkevis af dinoer i dukkehuset…
At du har en dreng og ikke en pige er altså ikke noget argument for ikke at gå i gang med at bygge dukkehus. Mine tre drenge har alle tre elsket at lege med dukkehus – indtil de blev ca. 4, så blev det bare for tøset. Men indtil da – kæmpe hit.
Så gå du bare i gang
hov der fik jeg startet en hel stime af ” ikke kønsopdelt legetøj er vejen frem”.. Det var egentligt slet ikke formålet, men OK I har da ret, det jeg egentligt ville have sagt var; Julia køb du bare det dukkehus, både Elias OG DU skal nok få glæde af det
Jeg synes stadig det er fedt at lege med lego-duplo klodserne og bygge de højeste tårne og sejeste trapper der drejer og sådan, så leg du bare med dukkehuset sammen med Elias