Julia Lahme

Julia Lahme

Syslerier

20. november 2009 · 15 kommentarer

P1020179

Herude i blogverdenen er der kvinder der kan sy og nørkle de mest utrolige ting. Jeg er konstant imponeret. Jeg er vokset op med en mor, der altid havde noget mellem hænderne, men i min hektiske hverdag bliver det ofte kun til småting. Og her er der en småting, som jeg efterhånden nok har lavet tyve af… Små frihåndsbroderier, som jeg monterer på læder til telefonpunge. Der er faktisk en på coveret af “Hvor lagde jeg babyen”, og ellers hænger de om halsen på damer jeg holder af. Det fine ved dem er at broderiet er noget jeg kan sidde med et kvarters tid, lige falde til ro med, og så ellers bare nyde at fortsætte med når tiden er til det. ingen stress med vlieselinebesatte belægninger man ikke lige kan slippe.

P1020178

15 kommentarer

  • 1 Rakel — 20. november 2009 kl. 16:02

    Den er da så fin.. Det er jo netop fordi det skal være afslappende man sysler (ihvertfald for det meste) og jeg nyder virkeligt også når jeg har noget i hænderne der ikke kræver andet end mig selv og få materialer, sådan bare til sofaen, så man ikke skal finde hele arsenalet frem hver gang… :)

  • 2 mette b — 20. november 2009 kl. 16:19

    Nej, hvor er den bare flot!

    Jeg er nok også mest til mindre projekter, hvor jeg kan se en ende på det ;o)

    KH Mette

  • 3 Katrine — 20. november 2009 kl. 17:10

    Hey, det’ da ik’ så tosset!

  • 4 Sarah — 20. november 2009 kl. 17:29

    Sørme da pæn

  • 5 Hanne — 20. november 2009 kl. 18:21

    Hvor fedt og hvor flot. At brodere er det rene Zen :-)

  • 6 Lis — 20. november 2009 kl. 19:40

    jamen, Julia! De er så smukke. Jeg har været forelsket i dem fra jeg så dem første gang i en gammel leder i Cosmopolitan og siden i din bog. Senest om din hals i søndags…Altså de er så smukke!!! jeg kan aldrig finde min mobil og fiser altid rundt om mig selv, når den ringer. Jeg må eje sådan en!

  • 7 gravidgrahvad — 20. november 2009 kl. 20:29

    Hvor sejt! Jeg er lidt imponeret over alt det, du og de andre blogdamer kan (ja, jeg putter dig i bås med de andre selvom du skelner mellem dig og dem). Selv kan jeg slet ikke finde ud af sådan noget og har ikke tålmodigheden til at lære det, men jeg kan godt se det praktiske i at kunne have sine hænder beskæftiget på den måde, mens ens hjerne kan koble fra. Det må være en rar følelse!

  • 8 Karin — 20. november 2009 kl. 20:40

    Er dét “småting”!?? Selvom jeg syntes jeg kan være kreativ nørklende indimellem, så handler det aldrig om småting i den kaliber, som du præsterer der og ALDRIG i nærheden af på 15 minutter. Hold da op – fint fint – måske en ny opcoming business – skøn we til alle KH K

  • 9 Mia — 20. november 2009 kl. 21:26

    Super fint! Bliver helt inspireret til at gå i gang med nål og garn :)

  • 10 Annamette — 20. november 2009 kl. 21:46

    Hvad kostern’ Julia, den er jætte-fin. Sådan en vil jeg gerne købe. Er fan af små tasker.

  • 11 Gitte — 20. november 2009 kl. 23:07

    Fantastisk at du kan, jeg har et projekt der hedder at brodere navn i den meget gamle dåbskjole, ved siden af navne der er broderet af ældre damer der kan deres kram!! Den næste skal døbes om 2 måneder så jeg har travlt med at lære og brodere et simpelt navn som Albert, den næste får et kortere navn, nemlig Emil :O) Ville ønske jeg var så kreativ som dig, men nej kan bare ikke finde den kreative side af mig, øv bøv!!

  • 12 Anonym — 21. november 2009 kl. 13:27

    Hvordan GØR man? Den er jo SÅ fin :-)

  • 13 Lykkens Pamfilius — 21. november 2009 kl. 14:51

    Hey, meningen med det hele er jo, at vi skal dele, ikk’?, så er det ikke kun rimeligt, at du bruger al din overskudstid (som vi jo ved, at der er masser af …) på at masseproducere, så vi der ikke har tæft for den slags kan købe??? ;o)

    Meget smukt broderi og jeg er så fuldstændig benovet over dit talent i den retning!

  • 14 Anna — 21. november 2009 kl. 16:56

    Den er vidunderlig! SÅ smuk. Tænk, at du kan sådan noget. ..

  • 15 Lena — 22. november 2009 kl. 00:07

    Altså Julia!! Det kan jeg godt sige dig……Ikke for at lægge det MINDSTE smule pres på dig…. Men du bliver da NØDT til at masseproducere til videresalg!! Jeg er i hvert fald aftager :o ) Du er selv ude om det, når du viser sådan nogle fine ting!! :o )

Skriv en kommentar